Zabytkowe miasta w Chorwacji, które warto odwiedzić

Zabytkowe miasta w Chorwacji, które warto odwiedzić

Chorwacja oprócz ciepła, ładnej pogody i smacznej kuchni kojarzyć się może również z zabytkami kultury i historii, pięknymi miejscami i wartymi zobaczenia miastami. 

Miasta Chorwacji potrafią zachwycić wspaniałą architekturą, wyjątkowym położeniem oraz doskonałym klimatem do zwiedzania.

Które miasta w Chorwacji mają największy potencjał turystyczny?

Dubrownik

Jednym z takich miejsc, które ma dużo związku z historią i wiele zachowanych zabytków jest Dubrownik. Miasto otoczone jest fortyfikacjami, a jego wyjątkowa starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główna ulica tego miasta to Stradun, prowadzi ona od Wielkiej Studni Onofria do Placa, czyli najsłynniejszego placu w tym mieście.

W mieście znajduje się wiele świątyń, które są bardzo dobrze zachowane. Starsza część miasta wygląda jakby były to zupełnie inne czasy. Inne zabytki Dubrownika to m.in. kolumna Rolanda, Katedra i Pałac Rektorów czy Pałac Sponza.

Zagrzeb

Zagrzeb – stolica Chorwacji, miasto, o którym nie można zapomnieć podczas wizyty w Chorwacji. Jest to miasto tętniące życiem i wypełnione historycznymi atrakcjami turystycznymi. Miasto sięga II wieku, jest podzielone na miasto górne i dolne. Górne Miasto to obszar historyczny, w którym turyści mogą spacerować uliczkami i zwiedzać średniowieczne, zachowane kościoły, wieże czy pałace.

Można zobaczyć tam Plac św. Marka i XIII-wieczny kościół św. Marka oraz budynek Parlamentu. Warto zobaczyć również Kamienną Bramę z obrazem Matki Boskiej oraz Plac bana Jelačicia.

Senj

Czemu warto odwiedzić chorwackie miasteczko Senj? Jest najstarszą osadą na północnym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Historia tego miasta sięga 1000 lat przed Jezusem Chrystusem.

Wartymi zobaczenia w tym mieście są Twierdza Nehaj z XVI w., która jest symbolem miasta czy Muzeum Miejskie znajdujące się w pałacu rodzinnym Vukasović. Miłośnikom historii spodoba się również gotycki ratusz czy pałac Carina pochodzący z XVIII wieku.