Sanatorium-jakie są zasady korzystania?

Sanatorium-jakie są zasady korzystania?

Polskie sanatoria od lat uchodzą za jedne z najlepszych w Europie. Nic więc dziwnego, że każdego roku sanatoria w Polsce odwiedzane są przez tysiące zadowolonych kuracjuszy. Z uwagi na to, że pobyty te nie należą do tanich, wiele osób chce skorzystać z turnusów finansowanych przez NFZ. Przyjrzyjmy się więc bliżej zasadom, jakie dotyczą tego typu pobytów. 

Jak wyglądają kolejki do sanatoriów?

W Polsce mamy wiele miejscowości uzdrowiskowych czyli takich, które spełniają specjalne warunki. Dotyczy to między innymi klimatu i wód termalnych. Sanatoria zlokalizowane są zarówno w górach, nad morzem, jak i w innych częściach kraju. Trzeba przyznać, że kolejki związane z oczekiwaniem na bezpłatny pobyt w sanatorium są bardzo długie. W danym okresie w kolejce może czekać nawet przeszło sto tysięcy osób. Bardzo często czas oczekiwania sięga około 2 lat. Jednocześnie swoje aktualne miejsce w kolejce można sprawdzić z pomocą Internetu. Warto wiedzieć, że obecnie pacjenci nie mogą wybierać miejsca do którego pojadą. Gdy zbliża się czas turnusu, zwykle 2 tygodnie wcześniej, kuracjusz otrzymuje informację pocztą, po to by miał czas na przygotowanie się do wyjazdu. 
Okres oczekiwania zwykle zależy od liczby chętnych i co za tym idzie od ilości wystawionych skierowań. Wyjazdy są możliwe nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Z kolei po powrocie z sanatorium musi minąć minimum rok czasu i dopiero wtedy można ponownie ubiegać się o prawo do refundowanego pobytu. 

Z jakimi opłatami wiąże się pobyt w sanatorium na NFZ?

Warto wiedzieć o tym, że pacjenci nie płacą za zabiegi lecznicze z których korzystają. Natomiast są oni zobowiązani do współpłacenia za noclegi i wyżywienie. W przypadku turnusu, który trwa 21 dni trzeba będzie dziennie zapłacić od 12 złotych do maksymalnie 40 złotych. Cały turnus będzie więc wiązał się z kosztem z przedziału od 300 zł do 850 zł. 

Dlaczego warto jeździć do sanatorium?

Podczas pobytu w sanatorium można podreperować swoje zdrowie fizyczne oraz zadbać o psychikę. Na miejscu dostępne są liczne zabiegi, możliwość uprawiania wielu sportów, w tym korzystania z basenu. Oprócz tego organizowane są liczne imprezy towarzyskie takie jak wieczorki taneczne. W międzyczasie turyści jeżdżą także na niedalekie wycieczki. Pobyt w sanatorium to doskonała okazja do przełamania rutyny. Można też nauczyć się dyscypliny i wprowadzić nowe korzystne nawyki. Z całą pewnością taka forma odpoczynku przyczynia się do poprawy zdrowia.