Wakacje w czasach kryzysu! Czy, jeszcze nas stać na wakacyjny wypoczynek?

Wakacje w czasach kryzysu! Czy, jeszcze nas stać na wakacyjny wypoczynek?

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie związana z pandemią, czy też politycznymi konfliktami odbija piętno na turystyce. Już teraz wiadomo, że w tym roku wakacyjny wyjazd może nasz słono kosztować. Zmierzymy się ze zwyżkami cen w naszych lokalnych kurortach nadbałtyckich, mazurskich, czy też tatrzańskich. Należy spodziewać się również większych kosztów wypoczynku za granicą w porównaniu z poprzednimi latami. Chcąc, zorganizować atrakcyjny urlop możemy zderzyć się z przykrą rzeczywistością. Czy, w ogóle będzie nas jeszcze stać na wakacyjny wypoczynek?

Dlaczego, na rynku turystycznym jest tak drogo?

Niemal od początku 2022 roku cała Europa zmaga się z rosnącą inflacją. Oznacza to dla nas zwyżki cen właściwie na wszystkim. Rosną koszty transportu, wyżywienia, czy też wszelkich mediów: w tym prądu i gazu. Należy wziąć pod uwagę, że te koszty tak samo dotykają bazę gastronomiczną i noclegową. Z tego względu przedsiębiorcy z rynku turystycznego są zmuszeni zaproponować nam wyższe ceny swoich usług. Nie sprzyjająca jest sytuacja również związana z zaostrzonymi konfliktami na świecie, a przede wszystkim trwającą od kilku miesięcy wojną na Ukrainie. W jej rezultacie wiele krajów spodziewa się znacznie mniejszej ilości turystów. Między innymi wschodnio-południowe kraje Europy i bliskiej Azji. Które dotychczas mogły liczyć na sporę oblężenie w sezonie przez turystów z Rosji. Piętnem odbije się również kryzys migracyjny w środkowej Europie, który zniechęca do podróżowania jej zachodnich sąsiadów.

Na, kiedy i gdzie zaplanować urlop w wakacyjnym sezonie 2022?

Wypoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków jest niezwykle ważny. Przez każdego z nas wakacyjny urlop jest bardzo wyczekiwany. Marzy nam się, aby był to beztroski czas, obfitujący w moc atrakcji. Jak jednak zaplanować go w dobie kryzysu? Jakie kierunki okazują się atrakcyjne cenowo w tym roku?

Planując, wakacje w kraju warto postawić na mniej popularne, ale równie urokliwe miejscowości. Wiele z nich jest położona blisko większych kurortów, ale proponuje nieco niższe ceny za noclegi. Spośród miejscowości nadbałtyckich warto wziąć pod uwagę Darłowo, Puck, czy też Karwię. Dobrym i tanim kierunkiem mogą okazać się Mazury. Wówczas podobnie najwyższych cen można spodziewać się w tych najbardziej popularnych kurortach: Mikołajkach, Giżycku, czy Mrągowie. Stawiając jednak na te zaciszne i wyróżniające się bogactwem natury mazurskie wsie, możemy liczyć na spore oszczędności. Warto wziąć pod uwagę malownicze miejsca takie jak Kruklanki, czy Popielno.

Dla wielu z nas urlop za granicą zdaje się finalnie tańszym rozwiązaniem. Dodatkowo stawiając na te bardziej egzotyczne kierunki mamy gwarancję doskonałej pogody. W tym przypadku również tegoroczne ceny nie napawają optymizmem. Podobnie jak w poprzednich latach najtaniej można zakupić wycieczkę poza sezonem, ale w wielu krajach i tak trafimy na iście wakacyjną pogodę. Poza tym do najtańszych kierunków należy Bułgaria, Turcja, Tunezja, Egipt, a także grecka wyspa Rodos.